Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Veriler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bize ne anlatabilir?

Veriler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bize ne anlatabilir?

Her ne kadar anlam kayması yaşasa da Dünya Emekçi Kadınlar gününü bize durup düşünme fırsatı veriyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkez Kadın Sekreteri Songül Erol Abdil’in Mart ayı içerisinde açıkladığı son araştırmaya göre Türkiye’de 2014 yılında, 296 kadın öldürüldü. 191 kadın taciz ve tecavüze uğradı. 585 kadın darp edildi.
Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) açıkladığı rapora göre günümüz koşullarında bir değişme yaşanmaması halinde kadınlar gelecek 70 yılda da erkeklerden daha az kazanacak. Aynı rapora göre; kadınların karar verme yetkisi ve yetkinliği de giderek kısıtlanıyor.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ‘ya göre; “Kadınların karar verme yetkisi ve yetkinliği her geçen gün daha fazla kısıtlanıyor.”

Giderek daralan ve çıkmaza dönüşen bu yol üzerinde, bugünün anlam ve önemini verilerin eşliğinde sorgulamak için Birleşmiş Milletlerin Küresel hareketleri görüntülediği Global Pulse (Küresel Etki) projesine göz atabilirsiniz.

Yoğun olarak big data’nın işlendiği ve yorumlandığı projede 200’e yakın ülkeden 45 milyondan fazla kullanıcının tweet’leri analiz ediliyor. Proje kapsamında belirlenen hashtag’leri ve anahtar sözcükleri kullandığınız takdirde siz de bu araştırmanın bir parçası oluyorsunuz.

Şimdi gelelim bu çalışmanın Kadınlar günü ile ilişkisine. Proje kapsamında, kadınlar günü için özel bir bölüm hazırlandı. “Uluslararası Kadın Günü ve Post 2015″ başlığı ile yayınlanan bölümde, kadınları yakından ilgilendiren bir çok konu üzerinde Twitter’daki hareketleri inceleyebiliyorsunuz. Örneğin; Türkiye’de Kadın-Erkek eşitliği üzerine konuşmadan en çok Ekim 2014’ün sonlarına doğru büyük bir yükselişe geçmiş. Detayları aşağıdaki görselde ve sitede.

kadinlar-gunu-birlesikdevletler

Birleşmiş Milletler – Cinsiyet Eşitlik Birimi tarafından gerçekleştirilen bir başka veri görselleştirme çalışması olan “Politika’da Kadınlar 2014″ adlı infografik çalışmasında ise, dünya genelinde ülke bazlı olarak siyaset ve politikada kadınların payını inceleyebilirsiniz. Çalışmanın yüksek çözünürlüklü PDF formatını buradan indirebilirsiniz. 

dunya-genelinde-politika-siyasette-kadinlar-2014

Son söz olarak emekle, canla, başla, kazanılan hiçbir hakkın tekrar kaybedilmemesi için 8 Mart Kadınlar günü hepimiz için hep var olsun ve özgürce kutlansın..


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da