Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Şehirler ve Açık Verileri

Şehirler ve Açık Verileri

Hayatımızın merkezine yerleşen Teknoloji ve İnternet problemlerimiz için giderek daha doğru ve güvenilir çözümler üretecek hale geldi. Her ne kadar pratik anlamda, hızlı ve kolay akıl yürütecek veya akıl verecek kadar hayatı ele geçirmemiş olsalar da, ortak akıl yürütebilmek için çok önemli değer ve yeteneklere sahipler. Özellikle yaşadığımız ortamların, mekanların sorunlarını tepeden inme çözümler yerine katılımı artıran, ortak yönetim ve karar sonucunda elde edilecek çözümler üretebilmek için çok kritik ve önemli yeteneklere sahipler.
Son 30 yılda değişen bu paradigmayı; açık kaynak, bilgiye erişim, özgür iletişim, ortak akıl yürütme, katılım ve müştereklere sahip çıkma sözcükleri ile açıklayabiliriz. Teknoloji ve İnternet’de tam olarak bu sözcükleri anlam ve önemini hayatımızın merkezine yerleştiriyor. Seksenlerden bu yana gelişen ve hayatımıza giren yeni medya teknolojileri paylaşım kapasitemizi artırıyor ve böylelikle kadim, ortak değerlerimizi yeniden fark etme ve yorumlama imkanlarını sunuyor.
Yorumlamak ve fark etmek için gerekli, en temel unsur ise; veri. Veri yığınları teknolojinin dinamiklerini harekete geçiyor ve hareket alanımızı genişletiyor. Ne kadar çok veriye ulaşabilirsek o kadar hızlı ve verimli harekete geçebiliyoruz.
Gündelik yaşamımız ile ilgili ve ortak yaşam alanlarımıza dair sorunlar için de benzer durumlar geçerli. O nedenle açık veri, şehirler için çok önemli. İstanbul gibi her gün onlarca probleme gebe olan bir şehirde, açık veri her an önemini daha çok arttırıyor. Oysaki İstanbul ile ilgili veri temini dilekçelerin üzerinden geçiyor. İlgili makama kullanma sebebi ile birlikte vereceğiniz dilekçelerin inceleme ve işleme alınma süreleri kurumlara hatta kişilere göre değişkenlik gösteriyor. Diğer bir deyişle, belli bir gücün güdümünde olan bu veriler ile çözüm üretebilmek yine aynı gücün yetkileri ve istekleri çerçevesinde gerçekleşiyor. Ortak akıl yürütmek veya çoğulcu katılım ile değer oluşturma gündelik dertlerimize çözüm üretmede başlamadan bitiyor.
Diğer tarafından baktığımızda, bu topraklarda girişimci yetiştirmek için oldukça zor ama buna rağmen bir çok kurum veya kuruluş büyük özveriler ve büyük çabalar sarf ediyor.
Bugün İstanbul’da hiç bir girişim, İstanbul’un problemlerine odaklı çalışamıyor. Sağlık, suç, trafik, gayrimenkul ve daha bir çok hayati konu sadece bir kaç kurum ve şirketin tekeli altında. Ancak, İstanbul’da yaşayan, İstanbul’da çalışan bir kişi isterse Londra’nın suç sorunu üzerine istediği her çalışmayı Londra’ya adım atmadan ve daha da önemlisi hiç bir İngiliz kurumundan izin almadan gerçekleştirebiliyor. Londra’da en çok hırsızlık yapılan bölgeleri tespit edip, finansal operasyonlarınızı buna göre mi şekillendirmek istiyorsunuz? İster bir API aracılığı ile isterseniz ham olarak tüm suç verilerini işlendiği yer, tip, zaman, soruşturma durumu vb bilgilerine erişebilirsiniz. Sürekli güncelleniyor. Bedava. İzine gerek. İstediğiniz gibi kullanın.

Bu gerçeği gözler önüne serebilmek için açık veri sahibi şehirlerin listesini bir araya getirdik. Belki bir gün ilerde, İstanbul gibi herkesi kendine hayran bırakan şehrimizin de, artık tüketebileceğimiz doğası ve güzellikleri dışında bir de açık verileri olur.

Londra

Londra 582 açık veri setine sahip. Erişim oldukça kolay ve herkese açık. Geliştiriciler için de özel açıklamalara ve sayfalara sahipler. Veri yığınlarına web servis üzerinden erişim de mümkün. CKAN API yapısı ile hazırlanan servislerle, Londra ile ilgili dinamik uygulamalar geliştirebiliyorsunuz.
Londra açık kaynak konusunda tam bir cennet. Tüm raporlamalar ve genel bilgiler de veri setleri halinde yine başka bir site üzerinden indirime açık.

New York

New York hakkında 1200’den fazla veri setine farklı formatlarda erişebiliyorsunuz. Veri setlerinin bir bölümünü çevrimdışı olarak indirip kullanabiliyorsunuz. Turistik amaçlı bir çok veri yığını da açık erişime sahip.

Amsterdam

18 temada 415 farklı veri setini barındıran sitede Amsterdam hakkında bir çok veriye erişebiliyorsunuz. Site üzerinde kendi yaptığınız uygulamaları da yayınlayabiliyor ve fikirlerinizi herkese açık bir şekilde paylaşabiliyorsunuz.

Barcelona

Barcelona hakkında 5 farklı kategoride 316 veri setini barındıran sitede, farklı alanlarda uzmanlaşmış grupların konuşmalarına katılabilir kendi grubunuzu da oluşturabilirsiniz.

Berlin

22 kategoride 779 kayıtlı veri setine sahip sitede, açık verileri kullanarak geliştirilen uygulamalara da erişim mümkün.

Helsinki

Helsinki hakkında 20 farklı kategoride 1167 veri setini barındıran site üzerinden geliştirilen uygulamaları da inceleyebiliyorsunuz.

Paris

Paris hakkında 122 veri setini barındırıyor. Gerek gördüğünüz takdirde bir web servis üzerinden de gerçek zamanlı erişim yapabiliyorsunuz.

Roma

Diğer açık veri sitelerinden farklı bir yapıya sahip site genellikle offline veriler içeriyor. Genel görünümü ve işleyişi açısından statik bir yapıya sahip olan sitede 500’den fazla veri setine erişim mümkün.

Bologna

Zengin arama ve filtreleme seçenekleri ile Bologna hakkında bir çok veri setine erişim imkanı elde edebiliyorsunuz.

Baltimore

Baltimore hakkında 13 kategoride, 110 farklı veri setine erişim yapabildiğiniz site üzerinden veri setlerinin analytic verilerine de erişebiiyorsunuz. Ayrıca geliştiriciler için özel bir rehbere ve bilgilendirici sayfalara sahip.

Palo Alto

Palo Alto hakkında açık GIS (Coğrafi Bilgi Sistem Verileri) ve açık bütçe verileri dahil 10 farklı kategoride yüzlerce veri yığınına erişim mümkün. Ayrıca, ihtiyacınız olan veri seti için online başvuru da bulunabiliyorsunuz.

BONUS: İngiltere’deki Tüm Emniyet Genel Güvenlik Verileri

Son dönemde kabul edilen İç Güvenlik paketinden sonra bizim topraklarımız için hayalden bile öte hale gelen Emniyet Genel Güvenlik Verilerini, İngiltere’de her an erişip tüm polisiye olaylar hakkında bilgi alabiliyorsunuz..


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da