Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Murat Gökçe Portfolyosu

Murat Gökçe Portfolyosu

1988 yılında İskilip’te dünyaya gelen Murat Gökçe, çocukluk yıllarındaki resim yapma tutkusunu lise ve üniversitede aldığı eğitim ile pekiştirdi. Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra birkaç ajansta ve kolejde tasarımcı olarak çalıştı. Yetenekli infografik tasarımcısının kişisel web sitesinden kendisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Behance hesabından ise kendi yaptığı çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin kapısı Anadolu’nun kapısı Ahlat

Ahlat, Anadolu’nun Türklere açıldığı ilk kapı, Selçuklu ve Osmanlı hanedanlarına mensup boyların ilk uğradığı yer. Bu kadar önemli bir merkezi, güçlü bir görsel anlatım ile birleştirerek çok değerli bir çalışma ortaya çıkmış. İnfografiğin çok ötesinde ciddi bir bilgi tasarımı da barındıran çalışmanın interaktif versiyonu da mevcut. Buraya tıklayıp inceleyebilirsiniz.
carbon-wired-case-1

Tuzun zararları

Vazgeçemediğimiz tuz üzerine yapılmış öğretici bir infografik çalışması. Karşılaştırma nitelikleri ile tuz hakkında tüm bilgileri bir arada sunuyor. Görsel çözümleme ve kompozisyonu dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

carbon-wired-case-1

3. Köprü

Çok tartışılan ve çok konuşulan 3.Köprü’nün yapım süreçlerini ve özelliklerini inceleyen infografik çalışması.

carbon-wired-case-1

Marmaray

Yapılması olay, açılışı olay ve kullanımı ise hala bir hayalin gerçeğe yansıması olan Marmaray’ın öyküsünü keşfedebileceğiniz bir çalışma.

carbon-wired-case-1

 

Haliç Metro Köprüsü

Marmaray ve İstanbul Metrosu birleşmesine imkan sağlayan Haliç Metro Köprüsünün hikayesini detaylı inceleyen infografik çalışması.

carbon-wired-case-1

 

Demokrasi Paketi

Pek yakın geçmişte kabul edilen Demokrasi Paketinin içeriğinin görsel olarak anlatımı.

carbon-wired-case-1

Bel ağrısı !

Modern zamanların gündelik yaşamında sıkça karşılaştığımız Bel ağrısı üzerine detaylı bir görsel anlatım. Murat Gökçe’nin aynı yaklaşım ile Göz ve Diş üzerine hazırladığı çalışmaları da inceleyebilirsiniz.

carbon-wired-case-1

Trafik Seti

Araçlarda bulunan Trafik Seti’nin kullanıma yönelik görsel bir kılavuz.

carbon-wired-case-1

Zonguldak tünel şehir oldu

Kömür karası olan Zonguldak’ın köstebek yuvasına dönen yeraltı yapısının incelendiği haber Murat Gökçe’nin infografikleri ile zenginleştirilmiş.

carbon-wired-case-1

Risalet Günlüğü

Yeni Bahar Dergisi – Kutlu Doğum Özel Sayısı için hazırlanmış Risalet günlüğü poster eki.

carbon-wired-case-1

Murat Gökçe

Kişisel Web Sitesi
Behance Hesabı
Twitter Hesabı
Instagram Hesabı
Facebook Hesabı

.


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da