Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Medyadaki Nitelikli İnfografiklerin Tasarımcısı Abdulkerim Keskin

Medyadaki Nitelikli İnfografiklerin Tasarımcısı Abdulkerim Keskin

Her çalışması birbirinden özenli ve özel… İnfografikleri ile işlediği konuya değer ve anlam katan başarılı bir kişilik Abdülkerim Keskin… Hem takım çalışmasına yatkın hem de tek başına kalemini konuşturan bir tasarımcı… 

Kendini nasıl tanımlıyorsun? Biraz kendinden bahsedebilir misin?

İllüstrasyon dünyasını çok seven bir grafik tasarımcıyım. Ortalama 15 yıldır grafik tasarım dünyasında çalışıyorum. En son çalışmakta olduğum Zaman gazetesinde 8 yıldır İnfografik ağırlıklı çalışmakla beraber geri kalan mesleki yıllarımda illüstrasyon ağırlıklı işler yaptım.

Uzun soluklu infografik işleri geniş vakitler istiyor…

Zaman gazetesinden önce de farklı firmalarda ve projelerde de görev aldınız değil mi?

Evet, interaktif eğitim hazırlıyan bir firmada iki yıl illüstrasyon, ve 2D animasyon işlerinde çalıştım. Bir yıl bir konsol oyun tasarımı firmasında yine illüstrasyon ve 2D animatör olarak görev aldım. Bunun yanı sıra pek çok çocuk yayınlarında çizerlik ve hatta bir çocuk yayınında görsel yönetmen olarak çalıştım.

Günlük rutinlerin neler?

Gazetemizde mesai saatimizin başlangıcı 10:30, günlük iş yoğunluğu saatimiz 16:00 – 19:00 arasıdır. Gazetede haberler olgunlaşıp grafik tasarımcıya geldiği süreçte iş yoğunluğumuz başlar. Diğer vakitlerde uzun soluklu infografik işlerimizle, kurumsal tasarım işlerimizle veya müsait zamanımız varsa kişisel gelişime yani mesleki anlamda yeni şeyler öğrenme ve geliştirme ile meşgul oluyoruz. Mesai bitimimiz 19:30. 20:30 gibi evde olduğum için sonrasında dinlenmeye geçerim.

Hayatta olmazsa olmazların neler?

Günümüzde çoğu insanın yanından ayırmadığı akıllı telefonum ve İnternet. Sonra ekmek teknemiz olan bilgisayarımız :)

abdulkerim_keskin_soylesi_01

Çağımızın devasa kütüphanesi olan İnternet’de genel bir araştırma yaparım.

Yeni bir projeye başlamadan önce nasıl bir ön hazırlık yapıyorsun?

Çağımızın devasa kütüphanesi olan İnternet’de genel bir araştırma yaparım. Projeye uygun kim neler yapmış inceler ve bu yapılanların bir üst çıtasını nasıl yaparım diye düşünürüm. Sonra kağıt üzerinde çok basit küçük eskizler çizer, nasıl olması gerektiğini kurgularım.

Marmara Üniversitesi Grafik Bölümünde aldığın eğitim yaptığın İnfografik çalışmalarına nasıl bir etki sağladı?

Okulumuzda İnfografik olarak bir eğitim aldığımı düşünmüyorum. Bu konuda eğitimim; kişisel araştırmalarım ve gazetemizin görsel yönetmeni tarafından oldu.

abdulkerim_keskin_soylesi_05

Medya’da çalışmayı daha çok keyifli buluyorum çünkü sürekli dünya ile bağınız oluyor.

Bir grafik tasarımcı için tüm bu deneyiminizden ne gibi tüyolar verebilirsiniz? Medya mı? yoksa kurumsal firma mı? Ya da Freelance çalışmak mı?

Medya’da çalışmayı daha çok keyifli buluyorum çünkü sürekli dünya ile bağınız oluyor. İnsanların normal ve güncel yaşamda ihtiyacı olabileceği bilgileri, grafik anlatımları ilk kez sunma fırsatınız olabiliyor. Yani bir haberci heyecanı oluyor. Kurumsal olarak bir grafik ajansta çalışmadım ama meslektaşlarımdan duyduğum kadarıyla en çok sıkıntı müşteri memnuniyeti yüzünden sürekli döngüde olan ve zamansız aniden gelen işlerin koşturması. Tamamen freelance çalışmak için ise bence tasarımcının en az 5-10 yıl arası iyi bir firmada çalışma deneyimi olması gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdir de Freelance’in ilk senelerde çok zor ve sıkıntılı olduğunu yine meslektaşlarımdan işitiyorum. Mesela müşteri portföyü eksikliği, ekonomik düzensizlikler gibi.

Günlük bir gazetenin grafik departmanında çalışmak nasıl bir duygu?

Diğer çalışma arkadaşlarımdan da gözlemlediğim kadarıyla ilk seneleri stresli oluyor . Günlük bir gazete için iş yapıyorsunuz, çoğu zaman bir kaç saat içinde grafiği yetiştirmelisiniz. Yapılacak olan haber grafiği yaşanan gerçek olaylara bağlı olduğu için hata yapmamalısınız, görsel yönetmeninizin onayından geçmeli, muhabirin haberde öne çıkarmak istediklerini başarmalı son olarak baskıya yetiştirmelisiniz. Tabi seneler sonra tecrübe sahibi olduğunuz için artık o kadar zor gelmiyor.

abdulkerim_keskin_soylesi_03

Gazetemiz “Artı 1 T” gazete tasarım günleri programı ile bizi adeta tazeliyor

Uzun yıllardır medya içerisinde çalışmak sizi yordu mu? Nasıl kendinizi tazeliyorsunuz? Enerjinizi ve motivasyonunuzu neye borçlusunuz?

Gazetemiz “Artı 1 T” gazete tasarım günleri programı ile bizi adeta tazeliyor, her sene gelen dünyaca ünlü grafik tasarımcılar ile özel workshoplar yapmak hem ufkumuzu hem hevesimizi yeniliyor.

Medya içerisinde özgün infografikler üretebilmek için nasıl bir zamanlama yapıyorsun?

Konuları gündelik yaşamımızda çevremizde karşılaştığımız sorunlardan, bize gelen muhabirlerin projelerinden, takip ettiğimiz gazete haberlerinden, İnternet ve sosyal medyadan bulabiliyoruz. Bu fikirleri İki hafta da bir infografik projeleri toplantımızda paylaşıyor, fikirlerimizi bu toplantıda yaptığımız beyin fırtınasında kaynaştırıyoruz.

National Geographic Sanat Yönetmeni JUAN VELASCO ile yapılan bir workshop

National Geographic Sanat Yönetmeni JUAN VELASCO ile yapılan bir workshop

 

Ortalama bir infografik iki haftada, özel bir infografik projesi ise aylarca süren bir zamanda çıkabiliyor.

Ortalama bir infografik ne kadar zaman içerisinde kaç kişinin emeği ile çıkıyor?

Ortalama bir infografik iki haftada, özel bir infografik projesi ise aylarca süren bir zamanda çıkabiliyor. Emeği geçen kişi sayısı olarak projenin beyin fırtınasında toplanan kişilerini saymazsak ortalama bir infografik için bir muhabir, bir veya birkaç danışman ve bir Grafik Tasarımcı ile hazırlanıyor. Daha büyük proje ise artı birkaç Grafik Tasarımcı ve Görsel Yönetmenin katkısı eklenebiliyor.

“Artı 1 T” infografik meraklıları için özel bir etkinlik

İnfografik konusunda kendini yetiştirmek isteyenler için önerilerin neler?

Bence yerli infografikerler için yegane, tek süper kaynak “Artı 1 T” :) . Gazetemizin her sene düzenlediği uluslararası, konunun uzmanları olan infografikerlerin katıldığı “Artı 1 T” seminerleri veya “Artı 1 T” internet adresinden geçmiş seneleri de kapsayan seminer videolarını izlemelerini tavsiye ederim. Bu seminerlere katılabilenler hazırladıkları infografikleri gazetemizin uzmanları ile karşılıklı kritik etme fırsatı bulabilecekleri portfolyo saatlerini değerlendirebilirler. Bunun dışında infografik için kalın ciltli çok güzel kaynak kitaplar temin edilebilir. Bolca da internetten, konun uzmanlarını takip edip onların çalışmaları incelenebilir.

Dünyaca ünlü infografiker JEFF GOERTZEN ile yapılan bir workshop

Dünyaca ünlü infografiker JEFF GOERTZEN ile yapılan bir workshop

 

Çalışırken kendini birey olarak mı yoksa takım olarak mı daha rahat hissediyorsunuz?

Eğer takım olmayı başarabiliyorsanız tabi ki takım olarak çalışmak daha avantajlı. Ama konunun sunumuna tam hakim olabilmek için birey olarak çalışmayı tercih ederim. Bu arada SND’den infografik ödülünü ekip olarak hazırladığımız Mescid-i Aksa çalışmasından aldık. Bu projedeki takımda ben 3D modellemesinden sorumluydum.

Çalışırken birinin bakmasından rahatsız olur musun?

Bence çalışırken birinin bakması daha çok bakanı kısa süre sonra rahatsız eder. Sonuçta yapacağınız iş ya bir gün süren ya da aylar süren bir iş. Ben şahsen kimseyi çalışırken izlemek istemem onun yerine çalışırken neler yaptığının özetini kendisine sormayı tercih ederim bir nevi kısa naklen ders gibi. Beni çalışırken izlemek isteyen bakabilir, sonuçta daha çok sıkılacak olan o :)

Güzel sanatlar fakültelerimiz öğrencilerini sanata teşvik etme noktasında gayet iyi.

Türkiye’de tasarım ve sanat eğitimini nasıl buluyorsun? Türkiye’de eğitimin veri görselleştirme ile ilişkisi sence hangi derece?

Ücretsiz meslek edindirme kurslarında çeşitli dallarda sanat eğitimi mevcut. Zaman zaman devlete ait ve özel kuruluşların sanat galerilerinde ünlü sanatçıların eserlerini yakından görme olasılığımız mevcut. Güzel sanatlar fakültelerimiz öğrencilerini sanata teşvik etme noktasında gayet iyi. Yerli insanımızı grafik tasarım noktasında gayet başarılı buluyorum. Yerli sanat forumlarında tasarımcıların etkileşim halinde olabilmesi de bu başarıyı arttırıyor. Bu konuda İnternet’in faydası büyük, yerli kaynaklardan Türkçe tasarım dersleri bulabilmek gibi. Mesela sizin yaptığınız işte yerli tasarımcılarımıza gayet faydası olan bir iş, elinize sağlık.

abdulkerim_keskin_soylesi_06

Gelecekteki planlarından da biraz bahsedelim mi?

Teknolojiden nasibini almış daha çok etkiletişimli, interaktif infografik projelerinde olmak.

Görsel disiplinlerden oldukça besleniyorum, pinterest.com’u da sıklıkla kullanıyorum.

Hayal gücünüzü nasıl besliyorsunuz?

Ağırlıklı olarak web kaynaklarından besleniyorum. Mesela en çok pinterest.com’u seviyorum. Bu iş için biçilmiş kaftan. Araştırdığınız bir görsel konusu için klasörler oluşturmuş başkalarının pin’lediği arşivlerden faydalanabiliyorsunuz. Onun dışında Facebook üzerinden sanatçı veya kuruluşun çalışmalarını, duyurularını takip edebiliyorsunuz. Sadece grafik tasarım alanında değil mimarlık, iç mimarlık, heykel, giyim tasarımlarını da takip ederek tasarım hevesimi, hayal gücümü canlı tutuyorum. Bunun dışında görsel hafızamı video oyunları, animasyon ve görsel ağırlıklı sinemalarla da genişletiyorum. Sergi ziyaretlerinde bulunuyorum..


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da