Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

İstanbul Coffee Festivali Sosyal Medyada Nasıl Geçti?

İstanbul Coffee Festivali Sosyal Medyada Nasıl Geçti?

25-28 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşen “İstanbul Coffee Festival” etkinliğinin tüm sosyal medya yansımalarını inceledik, görselleştirdik.

İstanbul Coffee Festival Nedir?

Bu yıl birincisi düzenlenen İstanbul Coffee Festival, 3.dalga kahve akımının yaşam kültürünü 25-28 Aralık 2014 tarihleri arasında Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nun tarihi atmosferinde kahve severlerle bir araya getirdi ve dört gün boyunca kaçırılmayacak bir deneyim sundu.

İstanbul’un önde gelen nitelikli kahve dükkanları, özel kahve, çay ve imza yiyecek, içecek markaları ile kahve makinası üreticileri, profesyonel baristalardan gösteri ve sunumlar, bol bol tadım ve ikramlarla kutlanan festivalde müzik ve sanat da harmanlandı. Festival esnasında birbirinden ilginç interaktif workshoplar, seminerler, akustik konserler, sanat sergisi ve daha birçok ilgi çekici etkinlik gerçekleştirildi.

Bu yoğun program ile dört gün gerçekleşen festivali 14.270 kişi ziyaret etti.

3.Dalga Kahve Akımı Nedir?

Birinci dalga kahve akımını Nescafe kültürü olarak adlandırabiliriz. İkinci dünya savaşı sonrası Amerika’da başlayıp hızlı tüketimin artığı dönemde dondurulmuş kahveyi dünyaya yaymayı amaçlayan akımdır. Hazır paketlerde satılan ve kaynar suya atılan kahve türüdür. Kahve kaynağına bakılmadan, hızlı ve pratik bir şekilde gündelik hayata girdiğini ve tüketiminin arttığı akımdır.

İkinci dalga akım ise, 1960’lardan sonra Starbucks ve benzeri zincir kahve mağazalarının ortaya çıkmasına neden olacak yeni bi akımdır. Bu akımda artık tüketim değil lezzet ön plandadır. Kahve ham olarak tedarik edilir, farklı yönlemlerle kavrulur ve değişik aromalarla sunulur. Espresso, Latte ve Cappuccino terimlerinin hayatımıza girdiği akımdır.

Festivalin temsilciliğini yaptığı üçüncü akım ise, nitelikli kahvenin hayatımıza girdiği andır. Kahve artık şarap, viski gibi bir yaşam stili ve kültürü olarak temsil edilmeye başlanmıştır. Geldiği topraklar, yetiştiği bitki örtüğü, çekirdeğin kavrulma yöntemi ve derecesi ile başlı başına bir hikayesi vardır. Artık kahve tamamen ön planda, başroldedir.

Sosyal Medyada Nasıl Geçti?

Etkinlik mekanında hissedilen yoğunluk sosyal medya hesapları üzerinde de hissedildi. Zaman zaman kalabalıktan bunalan kullanıcılar sosyal medya üzerinde bu sıkıntılarına dile getirse de, ciddi bir sosyal medya yönetimi yapıldığı belli olan organizasyonda bu durumlar pek ön plana çıkmadı. Sosyal medyadaki yoğunluk etkinliğin resmi hesabı olan istcoffeefest ‘in domine etmesi ile gerçekleşti. Atılan 1.125 Tweet, 1.683.531 gösterim sayısına ulaştı. Detaylarını etkinlik için özel hazırladığımız infografik üzerinden takip edebilirsiniz.

sosyalMedyada_nasilGecti_istCoffeeFest_Somutdus

Etkinlik Hakkında Daha Fazla Görselleştirmeye mi İhtiyacınız Var?

Öyleyse sizin Kurumsal Çözümlerimiz ile tanışma vaktiniz geldi demek. Kurumsal çözümlerimiz ile ihtiyacınıza yönelik çok özel analizler ve raporlamalar elde edebilirsiniz. .


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da