Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Herkesin Erişimine Açık olan Büyük Veri Kaynakları

Herkesin Erişimine Açık olan Büyük Veri Kaynakları

Büyük veri kavramında gizli olan marifet aslında veri işlemek ve analiz etmek kadar verinin elde edilmesi ve toplanması safhasında da görülmekte. Aslında veri her yerde dağınık ve erişilebilirken bunu anlamlı bir yığına dönüştürüp kullanmak da ayrı bir hüner.
Şimdi bu hünerin ve marifetin sırrına ermeden var olan açık erişimli ücretsiz ve güncel büyük veri yığınlarını sizler için bir araya getirdik.

data.gov

Amerika devletinin yaklaşık 15 farklı kategoride derlediği bir çok veri yığınına bu site üzerinden erişebiliyorsunuz. Site ayrıca veri setlerine kolay ve hızlı erişebilmeniz için oldukça işlevsel araçlarda barındırmakta. Detaylı filtreleme sistemi ile aradığınız veri seti rahatlıkla bulabilirsiniz.

US Census Bureau

Amerikan vatandaşları için sağlık konsunda tüm güncel verileri erişebilecekleri sitede, popülasyon, coğrafi ve eğitim tabanlı veri setlerini ilişkilendirebiliyorsunuz. Site içerisinde var olan veri setlerini kullanarak yapılan görselleştirmelere de erişebilmeniz mümkün. Yine aynı tema üzerinden etkileşimli araçlarda geliştirilmiş.

European Union Open Data Portal

Yukarı bahsettiğimiz sitelerinin Avrupa Birliği için olan versiyonu diyebiliriz. 20 farklı kategoride yüzlerce veri setine kolay ve hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz.

Data.gov.uk

İngiltere devleti tarafından geliştirilen açık veri ambarı. Bu ambarı daha önce bahsettiğimiz projelerden ayıran en büyük yanı, 1950 yılından günümüze kadar bazılan tüm İngiliz ulusal yayınların bibliyografyasını da erişebiliyorsunuz.

The CIA World Factbook

CIA tarafından elde edilmiş ve paylaşılmaya uygun görülmüş 267 farklı ülkenin tarih, nüfus, ekonomi, devlet ve askeri bir çok veri setine erişebiliyorsunuz.

Healthdata.gov

Amerika’nın 125 yıllık sağlık sigortası, epidemiyoloji ve popülasyon seviyesinde sağlık verilerini erişebileceğiniz bir kaynak.

NHS Health and Social Care Information Centre

İngiliz Sağlık Hizmetleri tarafından hazırlanan sağlık veri setleri.

Amazon Web Services public datasets

NASA’nın uydu görüntüleri ve 1000 Genom Projesi gibi bir çok kamunun erişimine açık veri yığınları barındıran bir proje.

Facebook Graph

İzin aldığınız Facebook Kullanıcılarının verilerine erişebileceğiniz resmi web servis. İzin almanız da şart değil, Gizlilik ayarlarını bilmeyen veya kullanmayan umuma açık o kadar çok profil var ki onları bile kullanarak araştırmalar yürütebilirsiniz.

Gapminder

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası tarafından oluşturan bir veri ambarı. Dünya çabında bir çok sosyal istatistik çalışmasının verilerini barındıran güzel bir kaynak.

Google Trends

2004 yılında Google tarafından geliştirilen araç ile hacim ve yoğunluk açısından istatistiksel bir yorumlama yapmak mümkün.

Google Finance

Son 40 yıla dair Dünya üzerindeki tüm ekonomik hareketlenmeleri takip edebileceğiniz bir site. Aynı zamanda gerçek zamanlı veri de barındırıyor.

Google Books Ngrams

Milyonlarca kitap üzerinde arama ve analiz yapabileceğiniz bir Google Projesi.

National Climatic Data Center

İngiliz Ulusal İklim Merkezi tarafından çevresel, iklimsel bir çok veri yığınlarını barındıran bir site.

DBPedia

Wikipedia’nın içerisindeki yapılandırılmış veya yapılandırılmamış milyonlarca veriyi, uygun bir database formatına dönüştüren ve kullanıma açan bir proje. Böylece Wikipedia gibi ciddi bir kaynağı özgürce kullanıp istediğiniz analizleri ve işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Topsy

Facebook ve Twitter gibi kitlesel sosyal ağlar içerisinden üretilmiş tüm halka açık verileri arşivleyen proje sayesinde, istediğiniz sorgulamaları gerçekleştirebiliyorsunuz. Sosyal medya odaklı oldukça büyük bir veri yığınına sahip proje, arama ve filtreleme fonksiyonlarının yanı sıra analiz ve karşılaştırma araçlarına da sahip.

Likebutton

Facebook üzerindeki beğen butonundan esinlenerek geliştirilen proje sayesinde ulusal ve uluslararası beğenilen ve popüler olan konuları keşfedebiliyorsunuz.

New York Times

Veri görselleştirme konusunda çok başarılı işlere imza atmış olan New York Times gazetesi kendi verilerini web servisler üzerinden geliştiricilerin kullanımına açtığı çok ciddi bir proje. O kadar ciddi ve kıymetli ki gazetenin 1851 yılından bu yana tüm makaleleri sayısal ortama aktarılarak bu servislerle ilişkilendirilmiş.

Freebase

Komünite tabanlı oluşturulan kollektif bir veri tabanı çalışması. 45 milyondan fazla veri girişi ile giderek büyüyen bir çalışma.

Million Song Data Set

Milyonlarca şarkının üst-verilerini içeren bir veritabanı çalışması. Amazon web servislerinden biri.

.


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da