Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Yemeksepeti – Fakat iyi yedik

Yemeksepeti – Fakat iyi yedik

YemekSepeti’deki kişisel verilerinizden hareket ederek hazırlanan veriye dayalı görselleştirme odaklı projesi, “Fakat İyi Yedik” ‘i detaylı inceliyoruz.

C-Section tarafından Temmuz 2015’de hayata geçirilen proje, kullanıcılarının YemekSepeti geçmişlerini eğlenceli ve keyifli bir üslupla hem dijital öyküleştiriyor hem de görselleştiriyordu. Sonuçta da sosyal mecralarda paylaşabileceğiniz kişiye özgü içerik üretimi yapmış oluyordu.

fakat-iyi-yedik-menu4 ana bölümden oluşan “Fakat İyi Yedik” micro sitesinin ilk iki bölümü özellikle veri görselleştirme açısından da oldukça kıymetli ve önemli bir çalışmalar. İlk bölüm olan “Kendi Yemeksepeti Hikayen” de dinamik olarak kişisel verilerinizden yola çıkarak bir video hazırlanıyor. Dijital hikayelendirme unsurlarını, veri işleme, analiz ve değerlendirme aşamalarıyla iyi kurgulanmış bir prodüksiyon. Diğer bölüm ise “Yemek Kimliğin” de yediklerin içtiklerini görsel bir özete diğer bir ifade ile infografiğe dönüştürülüyor.

Son iki bölüm daha çok siteyi zenginleştme için eklenen bölümler.

Eğlenceli tasarımı, samimi dili ve şaşırtıcı detaylarıyla Yemeksepeti’nin marka kimliğini bire bir yansıtan mikro site, iki ay gibi kısa bir sürede, 500 bin tekil kullanıcı tarafından ziyaret edildi. Proje, son dönemin en önemli pazarlama trendlerinden kişiselleştirme ve büyük veri kullanımı alanında orijinal bir örnek olarak dikkat çekiyor. Veri bilimi açısından bakıldığı zamanda, Türkiye’de büyük veri kullanımı açısından önemli bir adım.

fakat-iyi-yedik-01

Bizim için daha çok kullanıcılara ait milyarlarca verinin, tıklandığı anda birbirinden farklı ve anlamlı video ve infografikler olarak kullanıcılara aktarılabilmesi projenin teknik anlamda da başarısını ortaya koyarken, pazarlama ve iş dünyası açısından en önemli gücü, Yemeksepeti’nin kullanıcılarıyla arasındaki duygusal etkileşimi tetiklemeyi başarmış oluşu. O nedenle dijital hikaye anlatımı (Digital Storytelling) ile veri görselleştirmeyi tek bir noktada birleştiren, mihenk taşı çalışmalardan biri oldu.

Proje aynı zamanda gerçek zamanlı görselleştirme teknik altyapısına sahip. Veri anlamlandırma süreçleri kişinin siparişleriyle uyumlu olarak sürekli güncellenmesine imkan tanıyor. Yani proje hala ayakta ve hala siparişlerinize olarak kişisel içerik üretmeye devam ediyor.

Yemeksepeti İş Zekası Uzmanı Koray Kocabaş, “Geliştirilen projenin benzer projelerden farkı arka tarafta o kullanıcılar için önceden video oluşturmuyor oluşumuz. Videolar son kullanıcı siteye girdiği anda, 2,5 saniye gibi bir sürede oluşturuluyor. Kullanıcı bugün sipariş verirse yarınki videosu yeni verilerle tekrar oluşturuluyor. Projede bulunan hiçbir modülde en ufak bir statik veri yok. Gösterimde bulunan her yer, her gece tekrar tekrar hesaplanıyor. Fakat iyi yedik’te günlük olarak yaklaşık 10 milyar satır civarında veri işleniyor. Tüm bu özellikleriyle proje, teknik olarak da çok önemli bir başarı” diyor.

fakat-iyi-yedik-02

Sitenin üçüncü bölümü olan “Bunları biliyor musunuz” da yemeksepetinin istatistiklerini anlamak adına önemli ipucuları barındırıyor. Böylece, Yemeksepeti evreninin ne kadar büyük olduğunu görebiliyor. Örneğin mikro sitedeki “Bunları biliyor muydun” kısmında, “Son 1 senede 2.287 adet Muhammara siparişi verildi ama sen hiç Muhammara siparişi vermemişsin” gibi kişisel detaylara yer verilirken, “2015 yılında derbi maçlarının olduğu gün 1.319.640 dilim pizza, 155.377 patates kızartması sipariş edildi. Golü, heyecanı ve pizzayı gönülden seviyoruz” gibi genel veriler de paylaşılıyor.

Kişisel İnfografik Video Örneği

Video prodüksiyonu, Kraken tarafından yapılmış.

Kişisel İnfografik Örneği

yemek-sepeti-fakat-iyi-yedik-diyor-1

Künye

Client: Yemeksepeti.com
Agency: C-Section
Produced at: Kraken
Designer/Director: Mehmet Kizilay
Designer/Animator: Can İnceler
Sound Design: Kerim Safa

Projenin Behance Sayfası


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da