Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Dünya Bayraklarının Görsel Veri Analizi

Dünya Bayraklarının Görsel Veri Analizi

http://www.data-visualization.org/data-visualization/world-flags-analysis-visualization-tool/

Danimarka merkezli infografik ajansı Ferdio, dünyadaki tüm ulus devletlerin bayraklarını derinlemesine analiz ederek çok detaylı infografikler hazırladı.

tumblr_nx1hdphawz1ue9mkyo1_r2_1280

Her toplumu ve toplumsal birlikteliği temsil eden yegane unsur bir bayrak altında toplanmak. Ulus devlet kavramı da bireyleri bir arada tutan hakim kavram olduğu için ulusların bayrakları da onların kimliğini dışarıya vuruyor. Bayraklar üzerindeki her renk, desen ve figür o ülkeye ait değerleri sembolize ediyor.

tumblr_nx1hcvx7pu1ue9mkyo1_r3_1280

tumblr_oknjl4x43f1ue9mkyo1_r1_1280

tumblr_nx1hhtqgka1ue9mkyo1_r1_1280

tumblr_oknjnquxtv1ue9mkyo1_1280

tumblr_nx1haodgj11ue9mkyo1_r8_1280

tumblr_nx1ha1eidq1ue9mkyo1_r4_1280

 

Ferdio, bayraklarda kullanılan çizgilerin konumları, semboller, hakim renkler, kıtalara göre dağılım, benzer tasarımlar, bayrak oranları ve nice metrikleri ele alarak Flag Stories‘i ortaya çıkarmış.

Projenin iskeletindeki dinamikleri görünce, Nicolas Cage’in başrolde oynadığı Lord of War‘daki Fransa bayrağını yan çevirip Hollanda bayrağı yaptığı sahne aklıma geldi ve bu tasarımların nereye kadar uzanabileceğini düşündürdü.

Kırmızı, mavi, yeşil, beyaz ve sarının hakim olduğu ulus bayraklarında Okyanusya’nın bayrağına ve hakim tasarımına baktığımızda İngiliz monarşisinin “Güneş batmayan sembolü” Union Jack‘in hegemonyasını görüyoruz.

Dünya üzerindeki onca ulus devletin aslında ortak paydada, renklerde ve temalarda buluşması birbirimizden o kadar da uzak ve kopuk olmadığımızı da gösteriyor. Farklı ve ayrı olmak ne kadar özel hissettirse de bu yanılgı aynı gökyüzünü paylaştığımızın farkına varınca, halüsinasyondan öteye gitmiyor.

Siyasi ve politik sistem içinde bayrak kavramı ulus devlet ile örtüşse de bu infografiğin tek istisnası, üzerinde ülke bulunmayan tek kıta olan Antarktika ve Antarktika bayrağı olarak dikkat çekiyor. Antartika üzerinde bağımsız bir ulus devlet bayrağı dalgalanmamakla beraber 7 ulus devlet ve bir hak iddia edilmemiş bölgeden oluşuyor.


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da