Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

CANNESOGRAM: Cannes Lions Kazananlar Haritası

CANNESOGRAM: Cannes Lions Kazananlar Haritası


PROJEYİ GÖSTER

Bu sene Türkiye, Cannes Lions’da Vodafone Kırmızı Işık uygulaması ile ilk Grand Prix ödülünü kazandı. Yine bu yıl; mobil ile promo ve aktivasyon dallarında birer Bronze Lion, promo ve aktivasyon dalında da ayrıca bir Silver Lion sahibi olan proje, Grand Prix ile başarısını taçlandırmış oldu. Amacı, içeriği ve stratejisi ile çok iyi kurgulanan ve tüm takdirleri hak eden projeye hayat veren ekip ile yapılmış özel bir röportajı da buradan inceleyebilirsiniz.

Peki şimdi gelelim global anlamda Cannes Lion ödüllerinin dağılımına. Bu noktada karşımıza, Global sosyal medya ajansı We are Social tarafından geliştirilen çok özel bir haritalama projesi çıkıyor. CANNESOGRAM adıyla hazırlanan proje kapsamında tüm kategorilerde 2005 yılından bu yana ödül alan ülkelerin dağılımını inceleyebiliyorsunuz. Ülkelere göre ödül oranı da haritayı yeni formlara sokuyor. Yani, haritayı yeniden şekillendiriyor.

Balık gözü tekniği ile büyüme oranı aldığı ödül oranı ile eşleştirilmiş. Böylece Dünya haritası üzerinde, ilginç görünümler elde etmek mümkün hale geliyor.

Bu arada çalışmanın mobil uygunluğu da mevcut. Yani responsive design (duyarlı tasarım) ilkelerine de dikkat edilerek geliştirilmiş.


PROJEYİ GÖSTER


cannesogram_map_all


cannesogram_map_2014


cannesogram_map_01

.


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da