Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Budapeşte’de Toplu Ulaşım Ağından Kağıt Sanatı ile İnfografik

Budapeşte’de Toplu Ulaşım Ağından Kağıt Sanatı ile İnfografik

Budapeşte’de yaşayan genç tasarımcı Lilla Egeresi, Budapeşte’nin yoğun toplu ulaşım hattından hareket ile bir veri görselleştirme projesine imza atıyor. Proje sadece dijital ortam için kağıt üzerinde kesim ve katlama eylemleri ile yarattığı estetik anlayış ile fark yaratıyor.

Toplu ulaşım ağının karmaşıklığından ve iç-içe sarmal yapısının çözümlenmesi için geliştirdiği proje ile hatların güzergahları ve kesişim noktaları net olarak görselleştirilmiş. “BUDA/pest” adıyla infografik haline dönüştürdüğü proje de, veriler akordiyon yapısı ile kağıda kartarılmış ve karşımıza Egeresi’nin değimi ile “pop-up leporello” örneği çıkmış.

Üç bölümden oluşan kitapta birince bölümünde Buda bölgesindeki araçları içeriyor. İkinci bölümde 2 yakayı arasında hareket eden araçları, son bölümde ise sadece peşte bölgesindeki araçları içeriyor.

Yine benzer bir yaklaşım ile “1 Euro ile Budapeşte’de nasıl ayakta kalırsınız?” başlığı ile hazırladığı infografiğe de göz atabilirsiniz.

BUDApest_popup_01
BUDApest_popup_02
BUDApest_popup_03
BUDApest_popup_04
BUDApest_popup_05
BUDApest_popup_06
BUDApest_popup_07
BUDApest_popup_08
BUDApest_popup_10.


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da