Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Beşiktaş ve Club Brugge KV Avrupa Liginde Ne Yaptılar?

Beşiktaş ve Club Brugge KV Avrupa Liginde Ne Yaptılar?

Futbol disiplinlerarası bir spor dalı. Bir çok bilimden ve sosyal yaklaşımdan direk beslenen bir olgu. Aynı zamanda toplumsal yargı ve yönlendirme için muhteşem bir oyuncak. Bu kadar hayatın merkezinde olup sevinç ve kederi bir arada barındıran ayrı bir gezegen ürünü. İşte bu çetrefilli ve çözülmesi oldukça güç oyunu, istatistiksel değerlerle analiz edip yorumlamak uygulanabilecek metotların en doğalı. Bu yoldan hareket ile 2015 yılı içerisinde futbol adına heyecan, mutluluk ve üzüntüyü bir arada hissettiren tek unsur; Beşiktaş’ın Avrupa ligi macerası olmuştu.
Beşiktaş zorlu Liverpool kavşağını geçip gruplara kalmış fakat yine geçmişte çok yaşadığımız bir olay tekerrür etti; denizi geçip derede boğulduk. Gelinen bu noktaya; ister rakibi hafife almak deyin, ister yorgunluk deyin, isterseniz de bireysel hatalar diyin. Sonuçta bir takımın ve o takımın taraftarlarından çok, bir ülkenin umudu yitip gitti o karşılaşmalarda. Çünkü bu ülke de her şey ters gidebilirdi ama Beşiktaş iyi gidiyordu ve umutlarımız yeşermesi için iyi gitmesi gerekiyordu.

Olmadı… Eğer futbol sadece istatistiksel değerlerden oluşuyor olsaydı, Beşiktaş’ın şüphesiz turu geçmesi gerekiyordu. Ama olmadı…
Biz de işte tam bu noktada Club Brugge ve Beşiktaş’ın Avrupa Ligindeki yaptığı maçları ve oyuncularını inceledik. Tüm verileri maçkolik web sitesi üzerinden temin ettik. Analiz işlemleri için kendi geliştirdiğimiz veri görselleştirme araçlarını ve güncel web teknolojilerini kullandık.


Beşiktaş ve Club Brugge KV Avrupa Liginde Ne Yaptılar?
Projesini Göster

Araştırma Kapsamı Nedir?

2014-2015 sezonu UEFA Avrupa Ligi kapsamında Beşiktaş ve Club Brugge KV’ün yaptığı toplam 22 karşılaşma analiz edilip görselleştirme çalışması hazırlanmıştır. Club Brugge KV’ın en son oynadığı çeyrek final maçı araştırmaya dahil edilmemiştir. Veriler Maçkolik web sitesinden elde edilmiştir. 90 dakikayı aşan müsabakalardaki veriler araştırmaya dahil edilmemiştir.

Veriler Nasıl Toplandı?

Araştırma kapsamı dahilinde tüm veriler Maçkolik web sitesi üzerinden taranarak elde edildi. Veri tarama işlemi 2 gün sürdü. Elde edilen veri statik olarak depolandı ve görselleştirme aracı ile ilişkilendirildi.

Araştırma Nasıl Görselleştirildi?

Güncel web teknolojileri ile SomutdüŞ tarafından hazırlanan özel bir düzen içerisinde HTML/CSS normlarına göre geliştirildi. Grafik çizimleri için ise güncel javascript kütüphanelerinden biri kullanıldı.


Beşiktaş ve Club Brugge KV Avrupa Liginde Ne Yaptılar?
Projesini Göster

Çalışma hakkında sıkça sorulan sorular

Web sitesini tarayarak verileri nasıl alıyorsunuz?

Eski bir web teknolojisi olan Web Scraping metodunu kullanıyoruz. Web Scraping, web sitelerinden programatik bir şekilde veri çekebilmeye olanak tanımaktadır.

Bu çalışmadaki veriler anlık olarak değişiyor mu? Eğer değişiyorsa proje kendi kendini mi güncelliyor?

Hayır bu projedeki veriler dinamik değil yani anlık olarak değişmiyor. Veriler geçmiş bir zaman dilimine ait olduğu için sadece ilgili döneme ait veriler depolanıyor. Fakat aynı arabirim kullanılarak dinamik verileri de işlemek mümkün. Detaylı bilgi almak için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden tüm futbolcular yok?

Öncelikle bu takım görselleştirmesidir. Futbolcu görselleştirmesi olmadığı için sadece istatiksel olarak önemli görülen ve değeri yüksek olan 5 futbolcu çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Arzu edildiği takdirde geri kalan tüm futbolcularında bilgilerini yansıtmak mümkündür..


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da