Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Beşiktaş – Kimler Geldi Kimler Geçti

Beşiktaş – Kimler Geldi Kimler Geçti

Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş futbol takımı gösterdiği performans kadar transfer döneminde yaşadığı hareketlilik ile de daima gündemde. Daha önceki projelerimizde, UEFA kupasında gösterdiği başarıyı analiz etmiş ve son aşamada kaybettiği rakibi ile olan şartlarını kıyaslamış, görselleştirmiştik.

Bu seferde transfer sezonunda yaşadığı hareketliliği ortaya koymak istedik. Beşiktaş’a son 2 sezondur ortalama 18 futbolcu, gelip gidiyor. Bu oran şu an ki transfer dönemindeki gidenler ve gelenlere bakıldığı zaman oldukça sakin ve sessiz bir dönem içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Bunu Pepe gibi dünya basınının dikkatini çeken transfer bir nebze bozmuş olsada, devamını heyecan ile seyretmemize sebep veriyor. Devamını ve gelişmeleri ilerleyen haftalarda hep beraber göreceğiz. Umut ediyoruz ki beklediğimiz transfer haberleri gelecek ve projeyi bir an evvel güncellenmemiz için teşvik etmiş olacak :)


Beşiktaş Kimler Geldi Kimler Geçti
Projesini Göster

Araştırma Kapsamı Nedir?

2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarındaki Beşiktaş kadroları incelenmiştir. Veriler Maçkolik web sitesinden elde edilmiştir.

Veriler Nasıl Toplandı?

Araştırma kapsamı dahilinde tüm veriler Maçkolik web sitesi üzerinden taranarak elde edildi. Veri tarama işlemi 1 gün sürdü. Elde edilen veri statik olarak depolandı ve görselleştirme aracı ile ilişkilendirildi.

Araştırma Nasıl Görselleştirildi?

Güncel web teknolojileri ile SomutdüŞ tarafından hazırlanan özel bir düzen içerisinde HTML/CSS normlarına göre geliştirildi. Grafik çizimleri için ise güncel javascript kütüphanelerinden biri kullanıldı.


Beşiktaş Kimler Geldi Kimler Geçti
Projesini Göster

Çalışma hakkında sıkça sorulan sorular

Web sitesini tarayarak verileri nasıl alıyorsunuz?

Eski bir web teknolojisi olan Web Scraping metodunu kullanıyoruz. Web Scraping, web sitelerinden programatik bir şekilde veri çekebilmeye olanak tanımaktadır.

Bu çalışmadaki veriler anlık olarak değişiyor mu? Eğer değişiyorsa proje kendi kendini mi güncelliyor?

Hayır bu projedeki veriler dinamik değil yani anlık olarak değişmiyor. Veriler geçmiş bir zaman dilimine ait olduğu için sadece ilgili döneme ait veriler depolanıyor. Fakat aynı arabirim kullanılarak dinamik verileri de işlemek mümkün. Detaylı bilgi almak için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.


Share this Story

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

SomutdüŞ Youtube’da