Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, klasik formatta sunulan karmaşık ve dağınık verileri bir araya toplayarak kolay algılanabilir görseller aracılığıyla anlaşılır, yorumlanabilir hale getirmektedir. Veri keşfi esnasında, insan algı sistemiyle bilgisayar sistemleri arasında esnek, yaratıcı, köprüler kurmayı hedeflemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için tıklayınız.

Nedir?

Yaptığı işi sevgiyle harmanlayan ve arzuyla katlayan Ayşe Ece Eyisoy

Yaptığı işi sevgiyle harmanlayan ve arzuyla katlayan Ayşe Ece Eyisoy

Görsel iletişim o kadar hayatı kapsıyor ki her yerinde buram buram yaşam kokuyor. Yaşamı hissedebilmek için güzel görmek gerekiyor. Güzel görebilmek için de doğru, samimi iletişim. Hayat kadar gerçek, keşfedilmemiş yerler kadar sürprizlerle dolu güçlü bir karakter Ayşe Ece Eyisoy. Yeniye, yaratıcılığa, tasarıma olan açlığı hiç bitmeyecek gibi… Yaptığı işi sevgiyle harmanlayan ve arzuyla katlayan insanları tanımak ne mutluluk verici…

ayse-ece-eyisoy-03

Ayşe Ece Eyisoy kimdir, kendisini nasıl anlatır?

Eli işte gözü seyahatte bir fikir ishali :)

Mektepli misin? Yoksa Alaylı mı?

Alaylı.

Alaylı olarak bu alanda kendini nasıl yetiştiriyorsun?

Tutorial’larla kurslarla başladım ilk. Şimdi de bloglardan, ağlardan yenilikleri takip ediyorum, fırsat buldukça seminerlere atölyelere katılıyorum.

Peki kursa gittin mi? Bu alanda senin faydalandığın ve önerebileceğin kurslar var mı?

Gittim. İsmek’e gittim. Gerçi lisedeyken de derslerimiz vardı bizim ama pekiştirmek için bildiğimiz belediyelerin organize ettiği kurslardan birine gittim :). Mutlaka bazı trick’ler öğreniyorsunuz sadece tutorial’lardan kapamayacağınız, biraz proje, ödev v.b. ile daha bir havaya giriyorsunuz hızlıca ama onun dışında A kursunun B kursundan çok fazla farkı yok bana göre. Belgeniz oluyor alt tarafı, kimsenin belge sorduğunu da görmedim zaten. Kurs değil de bir Görsel İletişim Bölümü’nün katacaklarının çok daha fazla olduğunu düşünüyorum haliyle.

Aldığın eğitimin yaptığın işlere katkısı ne oldu? Hangi alanlarda yaptığın kişisel gelişim aktiviteleri işine ne ölçüde katkı sağlıyor?

Lisans hayatımın Fransızca ve Siyaset Bilimi dersleriyle geçtiğini düşünürsek, şuan yaptığım işe pek bir katkısı olduğunu söyleyemem açıkçası. Bana kattıkları ayrıdır tabii ama, sanırım işime en büyük katkısı düşündüklerimi yazarak değil de görsel olarak sunmayı daha çok sevdiğimi farketmemi sağlamış olması :)

Grafik tasarımla ilişkin nasıl başladı?

“Üniversite’de de lisede de hep görsel bir takım projelerle uğraşmak hoşuma gitmişti ama sanırım ciddi anlamda kendimi ifade etme biçimi olarak görmeye başlamam Gezi olayları sırasında oldu. Siz de biliyorsunuz, bambaşka rengarenk bir dünyaydı. O dünyanın içinde kendini ifade etmenin en güzel biçimlerini gördük. Bence içlerinde en güzelleri ve beni etkileyenleri görsel olanlarıydı. İletişimin en direkt ve etkili yollarından olduğunu düşünmüştüm. Ben de zihnimde canlandırdığımı görsele dökmek istedim ve araçları öğrenmeye karar verdim. Sonra bir atölyeye katılayım (Şehrine Ses Ver), kursa gideyim derken grafik tasarım hikayem başlamış oldu… ”

ssv

Şehrine Ses Ver Atölyesi neydi? Senin için hangi kazanımları sağladı?

Şehrine Ses Ver, o zamanlar daha da yeni yayılan veri görselleştirme dünyasını tanımamızı hatta adım adım kendi projelerimizi oluşturmamızı sağlayan 3 haftalık bir atölyeydi. Sıkı ekip çalışmaları, güzel projeler ortaya çıktı. Benim için grafik tasarımı bir proje olarak hayatıma yerleştiren atölyeydi diyebilirim.

Neden İnfografik? İnfografiğe nasıl başladın?

İnfografik’le de yine Gezi olayları sırasında tanıştım diyebilirim. O dönem hepimizin ilgilendiği olayların kronolojik sırasıyla görselleştirildiği bir infografik dolaşmaya başladı sosyal medyada. Şanslıyım ki o infografiği yapan ekip bir yıl sonra bir infografik atölyesi gerçekleştirdi. Ben de o atölyede tanışmış hatta pratik etmiş oldum. İfade etme biçiminin en etkili yollarından birinin görselleme olduğunu bize kanıtlıyor bence İnfografik.

Sence infografik hangi alanlarda daha fazla kullanılmalı? Ya da hangi alanlarda kullanıyorsun?

Bence eğitim alanında kesinlikle daha fazla infografik görmeliyiz. Özelikle bilginin yoğun, hayal etmenin zor olduğu fizik, kimya, biyoloji gibi konuların anlaşılmasına oldukça yardımcı olurdu.Tarih dersleri de neden infografikle hikayeleştirilmiyor ki? Ha pardon, biz tarihi de test şıklarından “öğreniyoruz” anca. Bu konuda bir proje mi yapsak aslında? :)

ayse-ece-eyisoy-02

Günlük rutinlerin neler?

Sabah sporu ve ofise gelmek dışında rutinsiz bir hayatım var sanırım. Eve dönerken bile her gün aynı yoldan dönmek zoruma gidiyor :) Rutin denemez belki ama düzenli takip etmeye çalıştığım blog’lar var, bir de.

Tasarımın en zor yanı sence nedir? Fikir bulmak mı? Uygulamak mı?

Zor olan ne fikir bulmak ne uygulamak başlı başına bence, yaratıcı ve özgün fikri, çalışan bir fikir haline getirmek… Kendinize göre harika görünen bir afiş yada arayüz tasarımı ortaya çıkarabilirsiniz mesela ama mesaj alıcıya ulaşmıyorsa veya iyi bir deneyim sağlamıyorsa hepsi anlamsız…

Sektör çalışırken alanda kendini geliştirmek zor olmuyor mu?

Cuma günü eve dönmüşsün, biraz başka şeylere bakmak istiyorsun, aklındaki projeye odaklanmak istiyorsun ya da hafta sonu seyahatlerine bile hazırlık yapıyor olabilirsin, derken çat revize geliyor mesela…Sizce? :) Öte yandan kattığı da bir çok şey var tabii…

ayse-ece-eyisoy-calismalar-03

Yeni bir projeye başlamadan önce nasıl bir ön hazırlık yapıyorsun?

Önce işin kendisini, varılmak isteneni iyice anladığımdan emin oluyorum. Sonra pazar araştırmaları yapıp başlıyorum duvarlara bakmaya. Fikirler, sketchler, alternatifler, elemeler ve kahve…

Bu iş için biraz da arzu, biraz istek biraz da bolca denemek diyebilir miyiz öyleyse?

Aynen öyle. Sevdiğin için yapıyorsun herşeyden öte. Yaptıkça daha da seviyorsun. Daha çok sevip daha çok yapmak istiyorsun. Üretkenliği sürekli farklı kanallardan da beslemek de biraz bu isteği ve yaratıcılığı arttırıyor.

ayse-ece-eyisoy-calismalar-01

Yaratıcılığını nasıl besliyorsun?

Kolay besliyorum :) Bilgisayardan kafamı kaldırıyorum, etrafa bakınıyorum. Bazen yüyürüyorum, vaktim azsa koşuyorum :D
Fikir bazen buz dolabında, bazen dağın başında, bazen duvarda. Benim formülüm: Hareket, muhabbet, keşfet.

Çalışırken birinin bakmasından rahatsız olur musun?

Evet :) Şöyle geçerken bir bakmak var tabi, bi’de oturup film izliyormuşçasına kitlenmek var. “Patlamış mısır?” diyesim geliyor bazen. :) Ama ben rimel sürerken bile birinin izlemesinden rahatsız olan bir insanım gerçi, öyle de bir şey var.

 Gelecekteki planlarından da biraz bahsedelim mi?

Aslında başta planlarımda yoktu ama şuanda içinde olduğum mobil ve teknoloji dünyasını seviyorum. Artık hayatımızda hep varlar ve İnsan ile yapay zeka etkileşimi sürekli yenilendiğinden sıkılmaya imkan vermeyen bir dünya. Hepimizin içinde yaşadığı bir dünya. Bu dünyanın merkezinde, deneyimi en doğal hale bürüyen, büyük sorunlara çözüm üreten işlerin parçası olmak isterim..


Share this Story

SomutdüŞ Youtube’da